Kiedy wymienić opony?

samochód

Okres wymiany opon letnich na zimowe jest okresem umownym. Jeśli temperatura powietrza, przez jakiś okres utrzymuje się powyżej 7  stopni Celsjusza, to bezwzględnie należy wymienić opony zimowe na opony letnie. Opony letnie są mniej elastyczne od zimowych , a przy niższych temperaturach sztywnieją, co powoduje nawet ich ślizganie. Kierowcy zauważają  dłuższą żywotność opon letnich. Wolniej niż w zimowych ściera się bieżnik. Być może spowodowane jest to też tym,  że latem opony nie są narażone na działanie soli, która jest dodawana do piasku w czasie prac związanych z utrzymaniem przejezdności dróg. Niektórzy kierowcy, aby nie kupować opon letnich decydują się na opony wielosezonowe. Są to opony , na których jeździ się zarówno zimą jak i latem.

Nie spełniają one do końca zadań ani opon letnich, ani zimowych. O wyborze opon do swojego samochodu decyduje kierowca. Kupując opony zawsze powinniśmy mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych. Odpowiednio dobrane opony do  panujących na danym obszarze warunków atmosferycznych w znacznym stopniu niwelują  sytuacja zagrażające naszemu zdrowiu lub życiu i to powinniśmy mieć zawsze na uwadze. Decydując się na wymianę opon, należy zasięgać rady fachowców, najlepiej doradzą nam fachowcy z serwisów wulkanizacyjnych. O wyborze opon do swojego samochodu decyduje kierowca. Ci kierowcy, którzy na oponach letnich rozpoczynają sezon zimowy, skracają żywotność opon letnich nawet o 20%.

Ponad to jazda na oponach letnich w zimie to znacznie niższy poziom bezpieczeństwa i możliwość stwarzania na drogach sytuacji niebezpiecznych. Sama wymiana opon jednak nie wystarcza. Każdy kierowca musi pamiętać o kontrolowaniu ich stanu.  Szczególną uwagę  należy zwracać  na ciśnienie w oponach oraz stan bieżnika. Opony letnie są mniej elastyczne od zimowych, a przy niższych temperaturach sztywnieją, co powoduje nawet ich ślizganie. Kierowcy zauważają  dłuższą żywotność opon letnich. Wolniej niż w zimowych ściera się bieżnik. Mając w garażu dwa komplety opon, zdecydowanie oszczędzamy na ogumieniu.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *