Różnice w bieżnikowaniu opon

samochód

Opony letnie od zimowych odróżnia wzór bieżnika. Bieżnik w zimie jest głębszy dlatego by zwiększyć przyczepność kół. Kiedy na zimowych oponach jeździmy latem zdecydowanie maleje ich sprawność. Na co należy zwracać uwagę, kiedy zmieniamy z zimowych na opony letnie. Przede wszystkim właśnie na stan  bieżnika. Nacięcia na bieżniku nie powinny być płytsze niż 3 mm, jeśli są, to należałoby się zastanowić, czy taka opona letnia będzie właściwie spełniać swoje funkcje. Wszyscy kierowcy wiedzą ,że bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od stanu opon. Dlatego tak ważne jest, by w porę je wymieniać i utrzymywać w stanie dającym pewność bezpieczeństwa. Nie śpieszyć się z ich wymianą , kiedy tylko temperatura podniesie się o kilka stopni, należy raczej zaczekać  do ustabilizowania się pogody zimowo-wiosennej i wówczas wymienić zimowe na opony letnie.

Opony letnie wykonane są z twardej mieszanki gumy, są więc odporne na zdzieranie. Kiedy jeździmy po drogach w okresie letnim opony letnie dają lepsza kontrole nad samochodem, mają lepszą przyczepność do powierzchni, co przekłada się na krótsza drogę hamowania. Mała elastyczność mieszanki gum, z których zrobiona jest opona letnia, przy niskich temperaturach sztywnieje i znacznie bardziej podatna jest na ślizganie. Stąd kłopoty tak wielu kierowców, jeżdżących na oponach letnich w zimie, z podjazdami pod górkę, czy nawet jakieś niewielkie wzniesienia. A ponad to, bieżnik opony letniej jest inaczej ukształtowany, co zmniejsza znacznie hałas podczas jazdy.

W Polsce jeszcze nie tak dawno panował trend wyposażania samochodów w opony uniwersalne lub inaczej wielosezonowe. Jest to ogumienie częściowo łączące cechy opon letnich, częściowo zimowych. Uznano jednak, że takie opony nie spełniają swojej roli szczególnie w warunkach zimowych. Wielu kierowców jest przekonanych, że w naszych polskich warunkach można przez cały rok jeździć na oponach wielosezonowych, a bezpieczeństwo zależy jedynie od rozwagi kierowców. Jest to jednak mylny pogląd, chociaż rozwaga kierowcy zawsze się przydaje.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *