Wybór letnich opon

samochód

Opony letnie nie mają tak mocno ponacinanego bieżnika, jak opony zimowe, ponieważ nie muszą odprowadzać takich ilości błota pośniegowego i wody, jaka występuje na drogach w miesiącach jesienno – zimowych. Opony letnie maja też mniej nacięć na bieżniku, ponieważ hamowanie na suchej nawierzchni, czy nawet na mokrej, ale mniej śliskiej niż w zimie, tego nie wymaga. Każdy kierowca musi na bieżąco sprawdzać stan opon w swoim samochodzie i  stan opon letnich i zimowych. Ważny jest bieżnik i jego głębokość. W zasadzie zarówno w  oponach letnich, jak i zimowych kierowca może sam sprawdzać głębokość bieżnika, używając do tego celu suwmiarki, czy zwykłego patyczka, ołówka. Zużycie bieżnika jest podstawowym sygnałem do wymiany zarówno opon letnich, jak i zimowych, niezależnie od pory roku.

Kierowcy niechętni oponom zimowym tłumacza,  że jeżdżąc na oponach letnich wolno i bezpiecznie są w stanie odpowiednio szybko zareagować w obliczu niebezpieczeństwa. Przyspieszanie, hamowanie, skręcani, omijanie, wszystkie te manewry wykonujemy kilkakrotnie w czasie jazdy. Niejednokrotnie od skuteczności wykonania tych manewrów zależy nasze bezpieczeństwo. Letnie opony nie pozwalają jednak na taką przyczepność kol do powierzchni jedni w przypadku, gdy jest ona oblodzona i śliska. Kierowca samochodu wyposażonego w opony letnie musi odpowiednio wcześniej zwalniać i zachowywać większy dystans do poprzedzającego go pojazdu, bo droga hamowania w tym przypadku jest dłuższa.

Jednak, nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności nie uniknie on nieprzewidzianych sytuacji, takich jak wybiegnięcie dziecka na drogę, czy też gwałtownie hamującego pojazdu jadącego przed naszym. Opony letnie nie zdają egzaminu w zimie, kiedy próbujemy omijać jakąś przeszkodę czy pokonywać zakręty. Biorąc powyższe pod uwagę  koniecznie , kiedy temperatura na dworze spada, należy wymienić opony letnie na zimowe, ponieważ nawet ostrożna i powolna jazda na oponach letnich może zdać się na nic w obliczu nieprzewidywanych sytuacji na drodze.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

1 thought on “Wybór letnich opon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *